FIELD TRIAL RESULTS 2021/22
All Aged Stake for 16 Dogs
Wednesday 15th September 2021
Pangdean Farm, Pyecombe, West Sussex
by kind invitation of the Pangdean Shoot
Judges – Roger Wade
(1704)(A), Graham Stanley
(1920)(B),
Chris Marshall
(3232)(B) and Julia Smith
(3634)(NP)
Steward of the Beat – Nathan Rickards
1st – Kate Bollen with
‘Bellspaddle Dexter At Wephamdown’ (Lab dog)
Winner of The Highfield Challenge Trophy and The Lochmoy Challenge Trophy
2nd – James Brindley with
‘Roundcopse Flora’ (Lab bitch)
CoM – Judith Evans with
‘Haddeo Digby’ (Golden Ret dog)
CoM – Keith Townsend with
‘Elmertown If I May’ (Lab bitch)
Vicki Ruston with
‘Isleofman Gin’ (Lab bitch)
Winner of The Tommy Yetton Memorial Trophy for Guns’ Choice
Left to right – James Brindley, Vicki Ruston, Roger Wade (Judge),
Julia Smith (Judge), Kate Bollen, Graham Stanley (Judge),
Keith Townsend, Chris Marshall (Judge) and Judith Evans
Novice Stake for 12 Dogs
Saturday 16th October 2021
Blackmore, Essex
by kind permission of Mr Simon Polley and the Horsfrith Syndicate
Judges – Rodger Ketley
(2815)(A), Mark Polley
(3220)(B),
Tracy Flood
(NP) and Kelvin Nettleingham
(NP)
Steward of the Beat – Simon Polley
1st – Steve Cullis with
‘Waterford Joinery Joe Of Tagabea’ (Lab dog)
Winner of The Holborough Challenge Cup, The Wingfield Challenge Trophy,
The Joyce Morgan Trophy and The Riversway Trophy for Guns’ Choice
2nd – Sarah Winter with
‘Gospelash Hot Eddie Of Philchris’ (Golden Ret dog)
CoM – Manfred Abraham with
‘Ringbarn Flint’ (Lab dog)
Left to right – Manfred Abraham, Kelvin Nettleingham (Judge),
Rodger Ketley (Judge), Steve Cullis, Tracy Flood (Judge), Sarah Winter
and Mark Polley (Judge)
24 Dog Open Qualifying Stake
Friday 5th and Saturday 6th November 2021
Balcombe Estate, Haywards Heath, West Sussex
by kind permission of Mr Simon Greenwood and the Greenwood family
and by kind invitation of Mr Clive Nickols and Guns on Saturday
Judges – John Stubbs
(134)(A), Colin Pelham
(2681)(A),
Alan Buckland
(3426)(B) and Kim Jinks
(3430)(B)
Steward of the Beat – Jonny Light
1st – Mr Steven Berry’s
‘Berryshot Bernie’ (Lab dog)
handled by Jason Mayhew
Winner of The Perpetual Challenge Trophy and
The Val Lawrence Memorial Award
and The Wayland Varley Trophy to the Highest Placed Dog
2nd – Keith Broomfield with
‘Lowtrey Klay Of Ticefield’ (Lab dog)
Winner of The Abbotsleigh Perpetual Trophy, The Waldehoe Trophy
and The W. E. Hickmott Trophy to the Highest Placed Owner/Handler
3rd – Reuben Corbett with
‘FTCh Ticefield Dazed N’Confused’ (Lab dog)
CoM – Marianne Copp with
‘Pointhill Peregrine’ (Lab dog)
Winner of The Richard Greenwood Memorial Trophy for the Guns’ Choice
CoM – Andrew Wright with
‘Wadesmill Kite’ (Golden Ret dog)
Hilly Hoar with
‘Mitforton Orchid At Kirbyhall’ (Lab bitch)
Winner of The Greenwood Challenge Trophy for the Best Retrieve
Left to right – Reuben Corbett, Kim Jinks (Judge), Keith Broomfield,
Alan Buckland (Judge), Marianne Copp, Jason Mayhew, Colin Pelham (Judge),
Hilly Hoar, John Stubbs (Judge) and Andrew Wright