FIELD TRIAL RESULTS 2019/20
All Aged Stake for 14 Dogs
Tuesday 24th September 2019
Pangdean Farm, Pyecombe, West Sussex
by kind invitation of the Pangdean Shoot
Judges – Roger Wade
(1704)(A), Kim Jinks
(3430)(B),
Louie Robertson
(3666)(B) and Mell Brooks
(3442)(B)
Steward of the Beat – Nathan Rickards
CoM – Reuben Corbett with
‘Ticefield Dazed N’Confused’ (Lab dog)
Winner of The Tommy Yetton Memorial Trophy for Guns’ Choice
Left to right – Mell Brooks (Judge), Roger Wade (Judge), Reuben Corbett,
Kim Jinks (Judge) and Louie Robertson (Judge)
Novice Stake for 14 Dogs
Monday 14th October 2019
Balcombe Estate, Haywards Heath, West Sussex
by kind permission of Mr Simon Greenwood and the Greenwood family
and by kind invitation of Mr Clive Nickols and Guns
Judges – Dave Brown
(3357)(A), Chris Marshall
(3232)(B),
Jim Collins
(NP) and Brian Chesser
(NP)
Steward of the Beat – Jonny Light
1st – Sara Gadd with
‘Brindlebay Gertie Too Of Birdsgreen’ (Lab bitch)
Winner of The Holborough Challenge Cup, The Wingfield Challenge Trophy
and The Joyce Morgan Trophy
2nd – Di Stevens with
‘Isleofman Gorse Of Wylanbriar’ (Lab dog)
3rd – Beth Rayner with
‘Abney Affinity’ (Lab dog)
Winner of The Riversway Trophy for Guns’ Choice
4th – Sarah Miles with
‘Texacali Praline Of Meonvalley’ (Lab bitch)
CoM – Dawn Scott with
‘Diglake Shady Eyeliner’ (Lab bitch)
Left to right – Sara Gadd, Gilly Nickols, Beth Rayner, Brian Chesser (Judge),
Sarah Miles, Jim Collins (Judge), Dawn Scott, Dave Brown (Judge),
Chris Marshall (Judge) and Di Stevens
24 Dog Open Qualifying Stake
Friday 8th and Saturday 9th November 2019
Balcombe Estate, Haywards Heath, West Sussex
by kind permission of Mr Simon Greenwood and the Greenwood family
and by kind invitation of Mr Clive Nickols and Guns on Saturday
Judges – Mike Tallamy
(1925)(A), Phil Highfield
(2762)(A),
Tom Lowe
(3187)(B) and Di Stevens
(3483)(B)
Steward of the Beat – Jonny Light
1st – Tony Parnell with
‘Mordonmanor Bree Of Blackharn’ (Lab bitch)
Winner of The Perpetual Challenge Trophy and
The Val Lawrence Memorial Award,
The W. E. Hickmott Trophy to the Highest Placed Owner/Handler,
and The Greenwood Challenge Trophy for the Best Retrieve
2nd – Liz Taylor with
‘Tagabea Loganberry’ (Lab dog)
Winner of The Abbotsleigh Perpetual Trophy, The Waldehoe Trophy
and The Wayland Varley Trophy to the Highest Placed Dog
3rd – Kim Jinks with
‘Mistybrook Ochre’ (Golden Ret bitch)
Winner of The Richard Greenwood Memorial Trophy for the Guns’ Choice
4th – Miss Louise Latham’s
‘FTCh Beileys Aguzannis
Of Fendawood’ (Lab dog)
handled by David Latham
CoM – Mr Dan Friedkin’s
‘Meadowlark Big Rock Fendawood’ (Lab dog)
handled by David Latham
CoM – Jessica Latham with
‘Zennawood Pitch Perfect’ (Lab dog)CoM – Mr Wayne Mitchell’s
‘FTCh Turpingreen Barrera
Of Labdom’ (Lab dog)
handled by Lynn Mitchell
CoM – Roger Wade with
‘FTCh Lendown Gorse Of Wadeshot’ (Lab dog)
Left to right – Tom Lowe (Judge), Phil Highfield (Judge), David Latham,
Di Stevens (Judge), Tony Parnell, Kim Jinks, Liz Taylor, Jessica Latham,
Lynn Mitchell, Gilly Nickols, Mike Tallamy (Judge) and Roger Wade