WORKING TEST RESULTS 2023
Novice Dog/ Novice Handler
& Intermediate Working Test
Saturday 22nd April 2023
Isenhurst Estate, Cross in Hand, East Sussex
by kind permission of Mr Clive and Mrs Gilly Nickols
Judges – Diana Harrison, Chris Marshall, Julia Smith,
David Breach and Pauline Tiplady
NOVICE DOG/NOVICE HANDLER RESULT
1st – Henny Brown with
‘Mitforton Muir’ (Lab dog)
Winner of The Wylanbriar Trophy
2nd – Paul Dunningham with
‘Hardhamhouse Pineau’ (Lab bitch)
3rd – Lynn Griffiths with
‘Thutamba Grevillea At Pelyma’ (Lab bitch)
4th – Peter Aston with
‘Laurinco Calypso Spark’ (Lab bitch)
CoM – Cathy Brooks with
‘Mitforton Gwilym’ (Lab dog)
INTERMEDIATE RESULT
1st – Sarah Burnell with
‘Rossclyde Highland Mist At Rotherburn’ (Lab bitch)
Winner of The Bryn Memorial Trophy
2nd – Susan Hedge with
‘Reptonshot Mitre’ (Lab dog)
3rd – Olu Jenzen with
‘Brisingamen Pyethorne Wood’ (Lab bitch)
Pictured left to right Peter Aston, Pauline Tiplady (Judge), Julia Smith (Judge),
Susan Hedges, Diana Harrison (Judge), Sarah Burnell, David Breach (Judge),
Henny Brown, Paul Dunningham, Chris Marshall (Judge), Lynn Griffiths,
Olu Jenzen and Cathy Brooks
Novice & Open Working Test
Saturday 27th May 2023
Standean Farm, Patcham, East Sussex
by kind permission of Mr Tim Carnaghan
Judges – Mary-Jane Opie, Mell Brooks, Jessica Latham,
Sam Kirkham and Rob Smallman
NOVICE RESULT
1st – Reuben Corbett with
‘Elmertown Blazer of Sussexsharp’ (Lab dog)
Winner of The Bonnybridge Trophy
OPEN RESULT
1st – Carly Madgwick with
‘Mitforton Quarrel Of Cadenzahill’ (Lab dog)
Winner of The George Williams Trophy
Pictured left to right Jessica Latham (Judge), Sam Kirkham (Judge),
Carly Madgwick, Reuben Corbett, Mell Brooks (Judge),
Rob Smallman (Judge), Mary-Jane Opie (Judge) and also
Bryony Hamilton winner of the Gordon Smith Memorial Trophy
Puppy, Special Puppy & Novice Working Test
Saturday 15th July 2023
Primrose Farm, Arlington, East Sussex
by kind permission of Mr Peter Appleton
Judges – Louie Robertson, Beth Morgan, Chris Gore,
Alistair House and Carly Madgwick
PUPPY RESULT
1st – Andrew Steggles with
‘Troddenmills Kriss Cross’ (Lab bitch)
Winner of The Margerywing Challenge Cup
and The Wadeshot Trophy for the Best Puppy
aged 15 months or younger
2nd – John Malcolmson with
‘Dulcetred Eosteer Kali’ (Lab bitch)
3rd – Keith Bianchi with
‘Ashlevel Master’ (Lab dog)
4th – Paula Harvey with
‘Leadburn Ezra’ (Lab dog)
SPECIAL PUPPY RESULT
No awards
NOVICE RESULT
1st – Sophie Adshead with
‘Birdsholding Inkerman’ (Lab dog)
Winner of The Popes Oak Novice Cup
and The Alvadore Challenge Cup for the Best Novice Handler
2nd – Charlotte Hammick with
‘Muscatelle Spindrift’ (Lab bitch)
3rd – Pauline Tiplady with
‘Blackharn Sleet’ (Lab dog)
4th – Jacqueline Mason with
‘Lovatnoir Lanner Falcon’ (Lab bitch)
CoM – James Brindley with
‘Easthoath Beatrix’ (Lab bitch)
CoM – Frances Taylor with
‘Flecthingly Frisa’ (Lab bitch)
Pictured left to right Andrew Steggles, Beth Morgan (Judge),
Louie Robertson (Judge), Sophie Adshead, Carly Madgwick (Judge),
Alistair House (Judge) and Chris Gore (Judge)
Open Working Test run on Field Trial Lines
Driven and/or Walked up
Saturday 19th August 2023
Standean Farm, Patcham, East Sussex
with thanks to Mr Tim Carnaghan
Judges – John Stubbs, Colin Pelham,
Roger Wade and Patti Money-Coutts
1st – Fay Drewry with
‘Think Twice One Shot’ (Golden Ret dog)
Winner of The H. L. Curtis Memorial Challenge Cup
2nd – Kieran Green with
‘Troddenmills Hot Blooded’ (Lab dog)
Winner of The Joan Appleton Challenge Trophy
3rd – Sam Kirkham with
‘Flaxenfox Stormgoose Of Wallers Haven’ (Lab dog)
CoM – Jennie Knight with
‘Holmside Goose At Sunshimmer’ (Lab bitch)
Pictured left to right Sam Kirkham, Patti Money-Coutts (Judge),
John Stubbs (Judge), Roger Wade (Judge), Fay Drewry, Colin Pelham (Judge),
Jennie Knight and Kieran Green