HOME
EVENTS
TRAINING
TESTS
TRIALS
HISTORY
MEMBERSHIP
CONTACTS
LINKS
NEWS UPDATE
SKINNERS
TRIALS 2019
EDENBRIDGE
USEFUL LINKS
GASTRO GALLERY
TESTS 2019
MIDSUMMER
ARCHIVES

This season the Society has held three Field Trials,
an All Aged Stake, a Novice Stake and a Two Day Qualifying Stake –
all for Any Variety Retriever.



For further information please contact
Honorary Field Trial SecretaryMrs Mandy Smith
Tel: 07754 838321
| CLICK HERE FOR EMAIL |


It is important that our records are kept up to date so please notify
the Membership Secretary of any change of address, telephone number
or email as soon as possible


| DOWNLOAD SEGS PRIVACY NOTICE |



All Aged Stake for 16 Dogs

Wednesday 15th September 2021
Pangdean Farm, Pyecombe, West Sussex
by kind invitation of the Pangdean Shoot

Judges – Roger Wade (1704)(A), Graham Stanley (1920)(B),
Chris Marshall (3232)(B) and Julia Smith (3634)(NP)

Steward of the Beat – Nathan Rickards

1st – Kate Bollen with ‘Bellspaddle Dexter At Wephamdown’ (Lab dog)
Winner of The Highfield Challenge Trophy and The Lochmoy Challenge Trophy

2nd – James Brindley with ‘Roundcopse Flora’ (Lab bitch)
CoM – Judith Evans with ‘Haddeo Digby’ (Golden Ret dog)
CoM – Keith Townsend with ‘Elmertown If I May’ (Lab bitch)

Vicki Ruston with ‘Isleofman Gin’ (Lab bitch)
Winner of The Tommy Yetton Memorial Trophy for Guns’ Choice
PANGDEAN WINNERS
Left to right – James Brindley, Vicki Ruston, Roger Wade (Judge),
Julia Smith (Judge), Kate Bollen, Graham Stanley (Judge),
Keith Townsend, Chris Marshall (Judge) and Judith Evans




Novice Stake for 12 Dogs

Saturday 16th October 2021
Blackmore, Essex
by kind permission of Mr Simon Polley and the Horsfrith Syndicate

Judges – Rodger Ketley (2815)(A), Mark Polley (3220)(B),
Tracy Flood (NP) and Kelvin Nettleingham (NP)

Steward of the Beat – Simon Polley

1st – Steve Cullis with ‘Waterford Joinery Joe Of Tagabea’ (Lab dog)
Winner of The Holborough Challenge Cup, The Wingfield Challenge Trophy,
The Joyce Morgan Trophy and The Riversway Trophy for Guns’ Choice


2nd – Sarah Winter with ‘Gospelash Hot Eddie Of Philchris’ (Golden Ret dog)
CoM – Manfred Abraham with ‘Ringbarn Flint’ (Lab dog)
BLACKMORE WINNERS
Left to right – Manfred Abraham, Kelvin Nettleingham (Judge),
Rodger Ketley (Judge), Steve Cullis, Tracy Flood (Judge), Sarah Winter
and Mark Polley (Judge)




24 Dog Open Qualifying Stake

Friday 5th and Saturday 6th November 2021
Balcombe Estate, Haywards Heath, West Sussex
by kind permission of Mr Simon Greenwood and the Greenwood family
and by kind invitation of Mr Clive Nickols and Guns on Saturday


Judges – John Stubbs (134)(A), Colin Pelham (2681)(A),
Alan Buckland (3426)(B) and Kim Jinks (3430)(B)

Steward of the Beat – Jonny Light

1st – Mr Steven Berry’s ‘Berryshot Bernie’ (Lab dog)
handled by Jason Mayhew
Winner of The Perpetual Challenge Trophy and
The Val Lawrence Memorial Award
and The Wayland Varley Trophy to the Highest Placed Dog


2nd – Keith Broomfield with ‘Lowtrey Klay Of Ticefield’ (Lab dog)
Winner of The Abbotsleigh Perpetual Trophy, The Waldehoe Trophy
and The W. E. Hickmott Trophy to the Highest Placed Owner/Handler

3rd – Reuben Corbett with ‘FTCh Ticefield Dazed N’Confused (Lab dog)
CoM – Marianne Copp with ‘Pointhill Peregrine’ (Lab dog)
Winner of The Richard Greenwood Memorial Trophy for the Guns’ Choice

CoM – Andrew Wright with ‘Wadesmill Kite’ (Golden Ret dog)

Hilly Hoar with ‘Mitforton Orchid At Kirbyhall’ (Lab bitch)
Winner of The Greenwood Challenge Trophy for the Best Retrieve

BALCOMBE WINNERS
Left to right – Reuben Corbett, Kim Jinks (Judge), Keith Broomfield,
Alan Buckland (Judge), Marianne Copp, Jason Mayhew, Colin Pelham (Judge),
Hilly Hoar, John Stubbs (Judge) and Andrew Wright