WORKING
TEST RESULTS 2006
Inter-Counties
Team Selection Test
Sunday
26th March 2006
Theale Farm, Slinfold, West Sussex
by kind permission of
Mr and Mrs David Marshall
Judges – Ron Sills and Kelvin Nettleingham
1st
– Verona
Clatworthy with ‘Brocklebank Captain’
(Lab dog)
2nd – James Bailey with ‘Pipers
Brook’ (Lab dog)
3rd – Ben Van Praagh with ‘Hatchfield
Banner’ (Lab dog)
The top three dogs were chosen to represent
the Society at the
Inter-Club Team Event held at Sandringham on Sunday 23rd April 2006
Pictured left to right – Kelvin Nettleingham (Judge), Ben Van
Praagh,
James Bailey, Verona Clatworthy and Ron Sills (Judge)
Novice Working Test
Sunday 9th April 2006
Smale Farm, Wisborough Green, West Sussex
by kind permission of Mr and Mrs Nick Grellis
Judges – Sheila Pomfrett-Wade and Dean Davoll
1st – Isobel Whitford with ‘Southmanor
Browne Beauty’ (Lab bitch)
Winner of The Popes Oak Novice Cup
2nd – Shirley Carew with ‘Portland
of Sullington’ (Lab bitch)
3rd – James Wyld with ‘Tarrantsway
Cassia’ (Lab bitch)
4th – Karen Lindsay-Stewart with ‘Riversway
Cedar’ (Lab bitch)
Nick
Bewsey with ‘Roundcopse Grenadier’
(Lab dog)
Winner
of The Alvadore Challenge Cup for the Best Handler
Pictured left to right – Karen Lindsay-Stewart, James Wyld, Shirley
Carew,
Dean Davoll (Judge), Isobel Whitford, Sheila Pomfrett-Wade (Judge) and
Nick Bewsey
MORE
PHOTOS OF THE NOVICE WORKING TEST 2006
Special Unclassified Puppy Working Test
Sunday 7th May 2006
Wharf Cottages, Balcombe, West Sussex
by kind permission of Mr Simon Greenwood
and Mr and Mrs J. R. Greenwood
Judges – Mark Lucas and Pauline Lucas
1st – Nick Potts with ‘Wadeshot
Honey’ (Lab bitch)
Winner of The E. V. Tomalin Challenge Tankard
and winner of The Wadeshot Trophy
(for Best Puppy aged 15 months or younger at date of the Test)
2nd – Sheila Rapley with ‘Impressive
Spencer’ (Lab dog)
3rd – Julia Smith with ‘Laborie
Zulu’ (Lab bitch)
4th – Gill Dawson with ‘Teaser
Teal’ (Lab dog)
Pictured
left to right – Gill Dawson, Mrs J. R. Greenwood, Julia Smith,
Pauline Lucas (Judge), Nick Potts, Mark Lucas (Judge) and Sheila Rapley
MORE
PHOTOS OF THE SPECIAL PUPPY TEST 2006
Novice
& Open Working/Water Tests
Saturday 11th June 2006
Buckhurst Farm & Estate, Withyham, East Sussex
by kind permission of the Earl and Countess De La
Warr
Judges – Heather Bradley, Gwen Butcher, Lindsey Davies,
Steve Cullis and Paula Cullis
OPEN
1st – Diana Harrison with ‘Bynbrig
Sandpiper of Hatchfield’ (Lab dog)
Winner of The George Williams Salver
2nd – Wendy Harrison with ‘Roytan
Crème Caramel of Chalvington’ (Lab
bitch)
3rd – Sue Redshaw with ‘Elowood
Dill of Shawdown’ (Lab dog)
4th – Phil Botting with ‘Wadeshot
Fir’ (Lab dog)
Pictured
left to right – Gwen Butcher (Judge), Wendy Harrison,
Heather
Bradley (Judge), Steve Cullis (Judge),
Diana Harrison, Paula Cullis (Judge),
Lindsey
Davies (Judge), Sue Redshaw and Phil
Botting
NOVICE
1st – Julia Smith with ‘Laborie
Zulu’ (Lab bitch)
Winner of The Bonnybridge Trophy
2nd – Penny Allanson-Bailey with ‘Kenmilfore
of Storm’ (Lab bitch)
3rd – Sue Jackson with ‘Largymore
Marcus’ (Golden Ret dog)
4th – Sophie Mills with ‘Turnerbrook
Oak’ (Lab bitch)
Pictured left to right – Sophie Mills, Gwen Butcher (Judge), Sue
Jackson,
Heather Bradley (Judge), Steve Cullis (Judge), Julia Smith, Paula Cullis
(Judge),
Lindsey Davies (Judge) and Penny Allanson-Bailey
MORE
PHOTOS OF THE NOVICE & OPEN WORKING/WATER TESTS 2006
Novice
Working Test run
on Field Trial Lines
Sunday 16th July 2006
Isenhurst Estate, Cross-in-Hand, East Sussex
by kind permission of Mr and Mrs Clive Nickols
Judges – Glynis Hillier, Liz Ingram, Dave England
and Robert Smallman
1st – Jane Tydeman with ‘Roundcopse
Worcester’ (Lab dog)
Winner of The Challenge Trophy
2nd – Beth Rayner with ‘Thealefarm
Hope’ (Lab bitch)
Winner of The Redgame Trophy for Novice Dog/Novice Handler
3rd – Daniel Higgs with ‘Pechasi
Dancer’ (Lab bitch)
4th – Chris Marshall with ‘Bedgebrook
England Skipper’ (Lab
dog)
CoM
– Gay Marshall with ‘Thealefarm Brave’ (Lab
dog)
CoM
– Russell Pagett with ‘Whitesmith Ash’ (Lab
dog)
CoM – Sue Redshaw with ‘Meadowmill Travis’
(Lab dog)
CoM – Helena Sully with ‘Braidenvale Speiran’
(Lab dog)
Pictured left to right – Russell Pagett, Gay Marshall, Gilly Nickols,
Helena Sully,
Liz Ingram (Judge), Jane Tydeman, Glynis Hillier (Judge), Beth Rayner,
Dave England (Judge), Robert Smallman (Judge), Sue Brothers, Daniel
Higgs,
Sue Redshaw, Diana Harrison and Chris Marshall
MORE
PHOTOS OF THE NOVICE WALK-UP 2006
Open
Working
Test run on Field Trial Lines
Sunday 3rd September 2006
Popes Oak Farm, West Grinstead, West Sussex
by kind permission of Mrs Sheila Chessell
Judges – Barry Taylor, Peter Scott, Emma Scott
and Gary Vidler
1st – John Baker with ‘Whirlabout Custard
Cream’ (Lab bitch)
Winner of The H. L. Curtis Memorial Cup
2nd – John Bates with ‘Leeanchor
Golden Bay’ (Golden Ret dog)
Winner of The Joan Appleton Challenge Trophy
3rd – Sue Redshaw with ‘Elowood
Dill of Shawdown’ (Lab dog)
4th – Daniel Higgs with ‘Pechasi
Dancer’ (Lab bitch)
CoM
– Beth Rayner with ‘Thealefarm Hope’
(Lab bitch)
Pictured
left to right – Sue Redshaw, Emma Scott (Judge), John Bates,
Peter Scott
(Judge), John Baker, Barry Taylor (Judge),
Beth Rayner,
Gary
Vidler (Judge) and Daniel Higgs
MORE
PHOTOS OF THE OPEN WALK-UP 2006
|
Events |
Training Classes | Working
Tests | Field Trials
|
|
Midsummer Working Test |
CLA
Game Fair | SEGS
History |
|
Membership | SEGS
Contacts | Useful Links |
| Back to top |