HOME
EVENTS
TRAINING
TESTS
TRIALS
HISTORY
MEMBERSHIP
CONTACTS
LINKS
NEWS UPDATE
CHRIS POTTER SKINNERS SWAINE
TESTS 2015
TRIALS 2015

USEFUL LINKS

ARCHIVES

SEGS ran the Gundog events at this year’s Edenbridge & Oxted
Show and organised two ‘invitation’ competitions.

On Sunday 28th August ‘The E&O Retriever Challenge’ featured
15 ‘open’ standard retrievers and on Monday 29th August
‘The E&O Team Challenge’ featured 6 Teams each comprising
a Labrador Retriever, Flatcoated Retriever, Golden Retriever
and a Spaniel.

As well as the competitions there were also various
demonstrations and also ‘Have a Go!’ events during an action
packed two days.




Edenbridge & Oxted Retriever Challenge

Sunday 28th August 2016

Judged by Barry Taylor

1st – Katherine Impey with ‘Hippolytus Herald’ (Lab dog)
Winner of the Nick Potts Memorial Tankard


2nd – Wendy Glue with ‘Tayfordwoods Saruman’ (Lab dog)
3rd – Joanna Voke with ‘Priesthill Diamond Harry’ (Lab dog)
4th – Gwen Butcher with ‘Hatchfield Larch at Broomwood’ (Lab dog)


Pictured left to right Gwen Butcher, Joanna Voke, Wendy Glue, Katherine Impey,
Ian Henderson (E&O Show President), Barry Taylor (Judge) and Gilly Nickols


The award for the ‘highest aggregate score’ was –

1st with 230pts – Wendy Glue with ‘Tayfordwoods Saruman’ (Lab dog)
and Joanna Voke with ‘Priesthill Diamond Harry’ (Lab dog)
Nominated to run by United Retriever Club Southern Area



Edenbridge & Oxted Team Challenge

Monday 29th August 2016

Judged by Kevin Barraclough and Chris Marshall

1st with 362pts – Cowden Team
Kelvin Moran with ‘Clear Blaze Cracker’ (English Springer Spaniel dog)
Julia Smith with ‘Laborie Electra’ (Labrador Retriever bitch)
Robert Willatts with ‘Hunterssheim Black Bart’ (Flatcoated Retriever dog)
Trish Taylor with ‘Hollinlake Riff Raff of Jazzmead’ (Golden Retriever bitch)


Pictured left to right Chris Marshall (Judge), Gilly Nickols, Kelvin Moran,
Robert Willatts, Julia Smith, Kevin Barraclough (Judge), Trish Taylor
and John Garner (E&O Country Sports Chairman)


2nd with 342pts (after a run off)Tandridge Team
June Bearman with ‘Briffoaks Holly’ (Cocker Spaniel dog)
Pauline Tiplady with ‘Lendown Willow’ (Labrador Retriever bitch)
Keith Manley with ‘Lenyam Solaway’ (Flatcoated Retriever dog)
Anne Strachan with ‘Frizlewood Anisha’ (Golden Retriever bitch)

3rd with 342pts – Haxted Team
David Allison-Beer with ‘Trederwen Bailey’ (Cocker Spaniel dog)
Nessa Gilham with ‘Threevalleys Dawn Approach
of Fletchingly’
(Labrador Retriever bitch)
Andy Snow with ‘Necessares Raffle’ (Flatcoated Retriever dog)
Bill Warnett with ‘Pandapaws Brigand’ (Golden Retriever dog)

4th with 339pts – Hever Team
Joanna Bennett with ‘Clover Court
of Cristalcourt’
(English Springer Spaniel bitch)
Jane Tydeman with ‘Roundcopse Ash’ (Labrador Retriever dog)
Pat Dingemans with ‘Gowran Helianthus’ (Flatcoated Retriever dog)
Helen Burnie with ‘Abbottshall Hawkeye’ (Golden Retriever dog)


Best Spaniel
Kelvin Moran with ‘Clear Blaze Cracker’ (English Springer Spaniel dog)

Top Retriever (after a run off)
Julia Smith with ‘Laborie Electra’ (Labrador Retriever bitch)


TRAINING CLASSES
During the competition intervals there
were demonstrations with Neil Varney of
Twistmount Gundogs showing the amazing
energy and versatility of his English Springer
Spaniels while members of SEGS took part
in a Training Session to illustrate some of
the various aspects of handling a gundog.

Junior ‘Have a Go!’ gave some younger
members of the audience the chance to
handle a gundog while the Edenbridge
Express
, a long marked retrieve to find
the day’s quickest dog and open to all
breeds, sponsored by Swaine Gundog
Supplies
, was great entertainment.
A country show is not the easiest place to handle a gundog but all the
competitors entered into the spirit of the event and with something always
going on the two days were a great success!

Grateful thanks to all the helpers, Judges, competitors and the
sponsors Swaine Gundog Supplies, Chris Potter Country Sports
and Skinner’s for their generosity and donation of prizes.


EDENBRIDGE & OXTED 2015 RESULTS